- 31 lipca 2024
- 0
Szeflera - jak dbać o tą wspaniałą roślinę?
- 2 sierpnia 2023
- 0
Skuteczne filtrowanie wody w basenie
- 19 czerwca 2019
- 0
Systemy sterowania mediami – jak ułatwić...
Jak utrzymać czyste powietrze w domu
Możliwe, że powietrze w Twoim domu jest zbyt suche lub wilgotne. Może to mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Może być również podrażnione przez alergeny, pyłki i roztocza. Istnieją skuteczne sposoby na oczyszczanie pomieszczeń, które nie są w najlepszym stanie.
Czy powietrze jest najlepsze?
Wiele osób nie przywiązuje wystarczającej uwagi do jakości i komfortu powietrza w swoim domu lub mieszkaniu. Idealna wilgotność powietrza w budynku powinna wynosić od 30 do 65%. Takie warunki są najlepsze dla Twojego zdrowia oraz zdrowia drewnianych podłóg i mebli. Zbyt suche powietrze może wysuszać błony śluzowe, spojówki, a także utrudniać przyswajanie tlenu przez organizm.
Może to zmniejszać odporność na choroby i komfort podczas snu, a także powodować bóle głowy. Suche powietrze ułatwia gromadzenie się kurzu i roztoczy w powietrzu, podrażniając suche płuca. Wilgotność powyżej 65% w pomieszczeniach może powodować infekcje dróg oddechowych.
Para wodna może być również pożywką dla pleśni i roztoczy. Ważne jest, aby utrzymywać zdrową jakość powietrza. Właściwa wentylacja jest kluczem do redukcji dwutlenku węgla.
Temperatura powietrza w domu powinna wynosić od 20 do 22 stopni Celsjusza, a wilgotność od 30 do 65%. W każdym pomieszczeniu mogą panować inne warunki. Wilgotność powietrza dostającego się do budynku z zewnątrz również może się zmieniać w zależności od pory roku. W lecie jest ona wyższa niż w zimie. Jeśli w naszym domu nie ma higrometru, na wewnętrznych powierzchniach luster lub szyb może być widoczna skraplająca się woda. Może to świadczyć o tym, że poziom wilgotności jest zbyt wysoki.
Skorzystajmy z pomocy kwiatów
Kwiaty doniczkowe mogą poprawić jakość i czystość powietrza w naszym domu. Pochłaniają one nie tylko dwutlenek węgla, ale także szkodliwe substancje, takie jak amoniak emitowany przez urządzenia biurowe, detergenty czy formaldehyd z dymu papierosowego. Zwiększają też wilgotność powietrza i produkują tlen.
Najlepszy jest pochłaniający toksyny skrzyp, ale także figowce, które eliminują formaldehyd i paprocie, które jonizują atmosferę i uwalniają dużo tlenu. Palma Scion, która neutralizuje amoniak i dracena, która zwalcza bakterie, to kolejne rośliny, które mają najbardziej korzystny wpływ na człowieka. Niektóre rośliny mogą powodować reakcje alergiczne, dlatego należy zachować ostrożność przy zakupie roślin do domu.
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacz powietrza to świetna inwestycja, aby wyłapać roztocza i pyłki w Twoim domu. Może być niedrogi nawet od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od stopnia zaawansowania i dodatkowych funkcji. Urządzenie to jest małe i łatwe w obsłudze. Bez problemu można je umieścić w dogodnym miejscu i podłączyć do prądu. Ważne jest, aby wybrać oczyszczacz, który będzie pasował do przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe funkcje, jak np. rodzaj stosowanych przez niego filtrów.
Zaawansowane modele zawierają filtry węglowe, które neutralizują nieprzyjemne zapachy (np. dymu tytoniowego czy spalenizny). Filtry węglowe służą do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów (np. dymu tytoniowego czy spalenizny), a także filtry HEPA, które zatrzymują drobny pył, alergeny i bakterie.
Filtry HEPA mogą mieć różne oznaczenia. Najskuteczniejsze są klasy H13 i H14. Te starsze modele gwarantowały niepełną filtrację na poziomie od 85% do 99,95% (E12/H12). Warto sprawdzić, czy oczyszczacz ma regulowany poziom oczyszczania powietrza, wskaźnik jakości powietrza w pomieszczeniach oraz jak głośno hałasuje (im niższe decybele, tym lepiej). Wiele urządzeń można ustawić na "tryb cichy", co czyni je szczególnie przydatnymi w nocy.
Osuszacze powietrza
Pomieszczenia o wilgotności powyżej 60% nie powinny być obsługiwane przez osuszacze powietrza. Nadmierna wilgotność w domu może utrudniać oddychanie i prowadzić do infekcji.
Istnieją dwie możliwości: mogą one pochłaniać i skraplać wilgoć (osuszacze, które to robią są mniejsze i mniej wydajne, ale nadal bardziej przystępne cenowo) lub mogą schładzać powietrze za pomocą zimnego parownika. Wytrącona w ten sposób woda spływa do zbiornika. Schłodzone powietrze jest następnie ponownie ogrzewane i wypuszczane do pomieszczenia. Przed zakupem osuszacza do użytku domowego warto sprawdzić jego wydajność. Ile litrów wody może on "wyciągnąć" z powietrza w ciągu godziny lub dnia kalendarzowego.
Sprawdź: Ranking osuszaczy powietrza
Dobrze sprawdzi się model, który jest w stanie osuszyć niewielką powierzchnię, o wydajności 5-8 l/24 godziny. Model, który może osuszyć duży dom, będzie musiał mieć przepływ 100-800 m3/h. Urządzenie szybciej osuszy pomieszczenie, jeśli wartość ta będzie wyższa niż w rzeczywistości. Inne przydatne funkcje, które zwiększą komfort użytkowania osuszacza, to wbudowany higrostat, alarm pełnego zbiornika oraz tryb suszenia prania.
Wiele osuszaczy dostępnych na rynku posiada funkcję oczyszczania powietrza. Dostępnych jest wiele filtrów, a droższe modele posiadają bardziej zaawansowane filtry, które eliminują z powietrza bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Urządzenia te mogą być stosowane do oczyszczania i osuszania powietrza. Posiadają również funkcje jonizacji lub aromatyzacji.
Komentarze (0)