- 23 lipca 2024
- 0
Gdzie kupić profesjonalny sprzęt audio?
- 22 grudnia 2023
- 0
Czy Suzuki Vitara II to dobry samochód?
- 2 października 2023
- 0
Kabel Lightning do iPhone'a - Jaki wybrać?
Jak działają narzędzia pneumatyczne?
W wielu branżach i konstrukcjach wykorzystuje się narzędzia pneumatyczne, które działają na sprężone powietrze. Tego typu sprzęt jest niezawodny i wydajny, ale też łatwy w obsłudze. Staje się niezbędnym wyposażeniem małych firm produkcyjnych i usługowych, a także domowych warsztatów. Zobaczmy teraz, jak działa podstawowy układ pneumatyczny oraz jakie są jego wady i zalety.
Zasada działania narzędzi pneumatycznych
Jak działa standardowe urządzenie pneumatyczne? Schemat działania układu pneumatycznego oparty jest na sprężonym gazie. Silny przepływ sprężonego powietrza jest tym, co napędza urządzenia pneumatyczne, podobnie jak energia elektryczna zasila wiele elektronarzędzi. Do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia w układzie najczęściej wykorzystywane są sprężarki powietrza. Pojawia się jednak pytanie: w jaki sposób sprężone powietrze może wprawić w ruch części urządzenia.
Układ pneumatyczny działa w znacznie prostszy sposób niż mogłoby się wydawać. Sprężony gaz jest wprowadzany przez rurkę do cylindra. Cylinder ten wyposażony jest w wirnik, który dzieli sprężony gaz na dwie części. Zmiana ciśnienia pomiędzy komorami powoduje powstanie energii. Ruch obrotowy wirnika jest przekazywany za pomocą wału do pozostałych elementów urządzenia. W ten sposób narzędzia pneumatyczne są napędzane przez powietrze w szybkim tempie.
Jak używać narzędzi pneumatycznych?
Ważne jest, aby na początku upewnić się, że ciśnienie powietrza w układzie jest wystarczające. Urządzenie przestanie działać lub zwolni, jeśli ciśnienie będzie zbyt niskie. Wysokie ciśnienie może spowodować przedwczesne zużycie elementów urządzenia i ewentualną awarię.
Kolejnym istotnym aspektem jest czystość i klarowność powietrza. Powinno być ono wolne od wszelkich zanieczyszczeń stałych oraz wilgoci, która mogłaby spowodować korozję. Właściwe smarowanie to kolejna i najważniejsza kwestia. Bez odpowiedniego smarowania ruchome części narzędzia pneumatycznego mogą ulec zatarciu lub uszkodzeniu.
Narzędzia pneumatyczne - zalety
Niewątpliwą zaletą narzędzi pneumatycznych jest ich trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy niskie temperatury. Narzędzia pneumatyczne nie posiadają otworów wentylacyjnych, przez które mogłyby dostać się zanieczyszczenia. Narzędzia te charakteryzują się wysokim stosunkiem masy do generowanej mocy. Bliźniacze wersje z silnikami elektrycznymi lub spalinowymi są zauważalnie cięższe.
Należy tu wspomnieć o czynnościach konserwacyjnych. Silnik, który wykorzystuje paliwo spalinowe, wymaga regularnej konserwacji. Zanim zacznie pracować na wysokich obrotach, musi zostać rozgrzany. W niekorzystnych warunkach atmosferycznych może być również zawodny. Urządzenia napędzane sprężonym powietrzem mają mniej części, które mogą ulec awarii i są prostsze w konstrukcji. Można je od razu podłączyć do układu pneumatycznego i nie wymagają częstej konserwacji.
Co ważne, narzędzia Chicago Pneumatic nie wytwarzają iskier podczas pracy, dlatego nie stanowią zagrożenia pożarowego. Sprawdź narzędzia Chicago Pneumatic na stronie https://narzedzia-esklep.pl/chicago-pneumatic-m50
Narzędzia pneumatyczne - wady
Najtrudniej jest kupić i zarezerwować miejsce na kompresor powietrza. Bez niej nie będziemy w stanie wytworzyć odpowiedniego ciśnienia w układzie pneumatycznym. Minusem narzędzi pneumatycznych jest ich cena, która jest nieco wyższa od narzędzi tradycyjnych. Problemem mogą być koszty pośrednie związane z utrzymaniem całego układu, w tym sprężarki. Części te będą musiały być poddawane przeglądom i w razie potrzeby wymieniane.
Warto rozważyć zakup narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem np. Narzędzia Chicago Pneumatic. Zwłaszcza jeśli mamy trochę wolnego miejsca i często korzystamy ze specjalistycznych narzędzi. Warto zauważyć, że sprężarka oraz wszystkie potrzebne złączki i węże to jednorazowa inwestycja, której koszt może się szybko zwrócić. Sprzęt wykorzystujący energię sprężonego powietrza to świetna opcja dla tradycyjnych rozwiązań spalinowych czy elektrycznych.
Komentarze (0)