Pralka w łazience, kuchni czy w pomieszczeniu gospodarczym?

Funkcjonalność domowych urządzeń AGD zależy nie tylko od ich możliwości technicznych, ale również od miejsca, w którym je usytuujemy. Gdzie umieścić pralkę? Czy warto mieć oddzielne pomieszczenie gospodarcze?

Pralka czy pralko-suszarka?

Pierwszą kwestią, nad którą warto się zastanowić jest sam wybór odpowiedniego urządzenia. To, czy lepsza okaże się pralka czy pralko-suszarka zależy od wielu czynników. Warto zastanowić się, jakie są nasze przyzwyczajenia związane z praniem i suszeniem odzieży i w jakiego rodzaju ubraniach chodzimy najczęściej. Wielu tkanin nie można suszyć w suszarce automatycznej, gdyż może to spowodować ich deformację, kurczenie się i filcowanie. Jeśli w naszej szafie oraz w szafach domowników przeważają naturalne i delikatne tkaniny, to trzeba zainwestować w dobrą pralkę z delikatnymi cyklami prania, a pralko-suszarkę odpuścić albo stosować cykl suszenia wyłącznie do pojedynczych tkanin odzieżowych, do obrusów i tekstyliów kuchennych.

Za wyborem pralko-suszarki przemawia fakt, że jest to jedno urządzenie, a pełnić może dwie różne funkcje. To oszczędność, gdyż pralko-suszarka będzie tańsza niż oddzielny zakup dobrej pralki i suszarki bębnowej. To także rozwiązanie ergonomiczne – jedno urządzenie zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż dwa oddzielne. https://www.morele.net/wiadomosc/pralko-suszarka-jak-wybrac-czy-warto-jaka-najlepsza/1062/

Za wyborem pralki bez funkcji suszenia przemawia fakt, że urządzenia jednofunkcyjne są ukierunkowane na jeden rodzaj użytkowania i dopracowane pod tym względem. Jeśli nie potrzebujemy suszarki bębnowej, to lepiej wybrać zwykłą pralkę, a jeśli mamy w domu dość miejsca, to zawsze będzie można dokupić oddzielną suszarkę w przyszłości.

Jaką pralkę wybrać?

Jeśli zdecydujemy się na zakup pralki, a nie pralko-suszarki, to i tak nie koniec decyzji, jakie trzeba będzie podjąć. W przypadku pralek mamy do wyboru modele ładowane od frontu o klasycznej pojemności, pralki slim oraz pralki ładowane od góry.

Jeśli tylko mamy na to dość miejsca, najwygodniej będzie użytkowało się pełnowymiarową pralkę ładowaną od frontu. Modele slim sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach, a otwierane od góry wszędzie tam, gdzie jest na tyle wąsko, że otwarcie drzwiczek od frontu byłoby niemożliwe lub niewygodne.

Wybierając pralkę, warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną, dostępne programy, maksymalną prędkość wirowania, pojemność pralki oraz zastosowane technologie. Nie bez znaczenia jest również marka. Zdecydowanie bezpieczniej jest kupić pralkę Electrolux niż jakiejś mało znanej firmy. https://www.morele.net/agd/agd-wolnostojace/pralki-ladowane-od-frontu-233/0,0,,,,694,,,,,/1/

Gdzie usytuować pralkę?

Zdecydowana większość pralek jest montowanych w łazience – to naturalny wybór (w łazience mamy przyłącza, odpływ oraz kosz na brudną bieliznę), ale nie zawsze jest to wybór najlepszy.

  • W łazience – jeśli jest na tyle duża, że zmieści się w niej pralka, która spełni nasze oczekiwania, to będzie to dobry wybór. Najwygodniejsze są pralki otwierane od przodu (jest ich największy wybór). W wąskiej łazience można wybrać model slim, który będzie znacznie płytszy, a w łazienkach, w których jest jeszcze mniej miejsca, można wziąć pod uwagę pralkę otwieraną od góry.
  • W kuchni – możemy zastosować estetyczną pralkę do zabudowy, ale to rozwiązanie nie sprawdzi się wówczas, gdy kuchnia jest otwarta na salon. Pralka wolnostojąca raczej nie sprawdzi się w tej sytuacji.
  • W spiżarni obok kuchni – w niektórych mieszkaniach i domach można znaleźć niewielkie pomieszczenie tuż przy kuchni, które najczęściej pełni rolę spiżarni. W nim również można usytuować pralkę, o ile istniejące instalacje na to pozwalają lub wówczas, gdy i tak zamierzamy dokonywać ich przeróbek.
  • W oddzielnym pomieszczeniu gospodarczym – to bardzo wygodne rozwiązanie, ale nie zawsze mamy do dyspozycji takie pomieszczenie. Jeśli pomieszczenie gospodarcze znajduje się dwa piętra od łazienek, to noszenie brudnej odzieży do prania i czystej do wysuszenia będzie bardzo kłopotliwe.

Komfortowa pralka lub pralko-suszarka może stanąć w łazience, kotłowni, kuchni lub pomieszczeniu gospodarczym. Możliwości jest wiele i tylko od układu wnętrz i preferencji domowników powinno zależeć, na które z nich się zdecydujemy.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz