Wybieramy urządzenia peryferyjne dla graczy

W świecie profesjonalnego gamingu nic nie może być kwestią przypadku. Należy zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoli na zaprezentowanie wszystkich umiejętności. Dotyczy to także klawiatury i myszki.

Każdy gracz wie, jak te dwa elementy potrafią wpłynąć na elektroniczną rywalizację, zwłaszcza w przypadku gier sieciowych, w których to sukcesie lub porażce często decydują ułamki sekundy. Nic nam bowiem po wyrobionej pamięci mięśniowej, jeśli nasza klawiatura bądź mysz nie są w stanie nadążyć za naszymi ruchami, przez co ich działanie jest spóźnione. Ogromne znaczenie ma także czysta wygoda ich wykorzystania.

Urządzenia gamingowe, czyli jakie?

Mają na uwadze powyższe informacje, poważni gracze, a w szczególności ci biorący udział w rozgrywkach esportowych, zaopatrują się wyłącznie w urządzenia dedykowane, przygotowane specjalnie na potrzeby gamingu.

Od standardowych modeli różnią się przede wszystkim parametrami technicznymi. Dotyczy to zwłaszcza myszek, które pozwalają między innymi na zmianę parametru czułości (DPI) oraz skonfigurowanie wielu przycisków. Oczywiście urządzenia gamingowe dysponują również swoim własnym, oryginalnym stylem, często urozmaicanym przez podświetlenie LED. Rynek tego rodzaju sprzętu jest bardzo szeroki, dlatego przez dokonaniem ostatecznego wyboru warto prześledzić wszystkie dostępne możliwości wyboru, a także zwrócić uwagę na najważniejsze parametry interesujących nas produktów.

Jak wybrać klawiaturę gamingową?

Na rynku znaleźć można kilka tysięcy modeli tego typu urządzeń, dostępnych w szerokich przedziałach cenowych – od kilkunastu złotych do grubo ponad tysiąc.

W przypadku wyboru standardowej klawiatury, zaczęlibyśmy od wyboru pomiędzy modelami przewodowymi i bezprzewodowymi. W świecie gamingu wybór jest jednak tylko jeden i dotyczy on sprzętu z przewodem. Dlaczego? Modele oparte na łączności bezprzewodowej cierpią bowiem na niewielkie opóźnienie działania. Od wciśnięcia klawisza do faktycznej reakcji często upływają milisekundy, które dla normalnego użytkownika nie mają znaczenia, jednak dla graczy często są decydujące. Wspomnieć należy przede wszystkim o dynamicznych grach FPS czy tez w stylu MOBA, w których to szybkość reakcji jest najważniejsza.

Wiemy już, że naszym celem powinna być klawiatura przewodowa, pora więc wybrać jej typ. W tym przypadku mamy 3 możliwości wyboru:

  • klawiatura membranowa – wyróżnia się tym, że pod klawiszami znajdują się specjalne, gumowe kulki, który generują nacisk na membranę. Na tej zasadzie odbywa się praca klawiatury. Co ważne, modele membranowe wymagają użycia stosunkowo dużej siły, by klawisz faktycznie zostać wciśnięty i wywołał odpowiednią reakcję. Choć trzeba tu przyznać, że najlepsze modele skutecznie eliminują ten problem. Ich działanie jest ponadto cisze, co również dla wielu może mieć znaczenie,
  • klawiatura mechaniczna – zamiast wspomnianych kulek, stosowane są przełączniki, które rejestrują wybranie konkretnego klawisza. W ten sposób ich użytkowanie może okazać się łatwiejsze, zwłaszcza dla początkujących graczy. Co ważne, są one bardziej wytrzymałe, dzięki czemu powinny nam służyć przez bardzo długi czas. Wadą klawiatury mechanicznej jest jej wyższa cena i głośniejsza praca,
  • klawiatura hybrydowa – stanowi połączenie obu technik, dzięki czemu z jednej strony zapewnia większa wytrzymałość i prostotę użytkowania, a z drugiej strony cichsze działanie.

Ostateczny wybór w większości przypadków uzależniony jest od indywidualnych preferencji graczy. Podobnie ma się sprawa z ewentualnym podświetlenie, dostępnością lub brakiem bloku numerycznego, a także wykorzystaniem specjalnej podpórki na nadgarstki. Niektóre urządzenia posiadają również porty USB oraz dodatkowe bloki klawiszy, wpinane osobno

Jak wybrać myszkę gamingową?

W tym przypadku także należy zwrócić uwagę na wiele istotnych parametrów. Modele przewodowe nadal będą bardziej pożądane, choć trzeba przyznać, że oferta gamingowych myszek bezprzewodowych jest znacznie szersza niż w przypadku klawiatur.

Najważniejsza kwestią powinien być dla nas jednak wybór sensora. Pod tym względem myszka do gier występuje w dwóch odmianach:

  • mysz optyczna – w wielu przypadkach okaże się wyborem tańszym, choć nie jest to regułą. Co jest najważniejsze, tego typu modele najlepiej sprawdzą się przy niskim parametrze czułości (DPI). Ich największą zaletą jest skuteczna praca na każdej powierzchni, niezależnie od tego, czy jest płaska czy chropowata,
  • mysz laserowa – wiązka wysyłana jest punktowo, dlatego tego typu sprzęt najlepiej sprawdza się na specjalnych podkładkach. Warto podkreślić, że myszki laserowe obsługują znacznie szersze zakresy DPI, co jest istotne chociażby podczas rozgrywki w produkcjach FPS.

Niezależnie od tego, na jaki model padnie nasz wybór, powinniśmy sprawdzić, czy posiada on mechanizm regulacji DPI. Dzięki temu będziemy w stanie dopasować go do naszych preferencji, a także konkretnych gier. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na profil (praworęczny, leworęczny, uniwersalny) oraz liczbę przycisków. Oczywiście na rynku dostępne są również modele z bogatym podświetleniem LED.

Urządzenia gamingowe wyróżniają się wieloma cechami, które w przypadku modeli standardowych nie są tak istotne. Wszystko to sprawia, że podczas ich zakupu należy przeanalizować wszystkie możliwości. Poza myszkami i klawiaturami, w świecie wirtualnym przydatne okażą się podkładki dla graczy, słuchawki, fotele i gamepady.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz