- 31 lipca 2024
- 0
Szeflera - jak dbać o tą wspaniałą roślinę?
- 2 sierpnia 2023
- 0
Skuteczne filtrowanie wody w basenie
- 13 sierpnia 2021
- 0
Jak utrzymać czyste powietrze w domu
Charakterystyczne cechy i możliwości stali Super Duplex
Śmiało można wysnuć stwierdzenie, że stal jest fundamentem znanego nam społeczeństwa. Jest to bowiem materiał, który stosuje się zarówno w domach, blokach mieszkalnych, jak i elementach maszyn czy pojazdów – a bez tego wszystkiego, nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowanie dzisiejszej ludzkości. Dlaczego stal jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim dlatego, że dodając do niej domieszki innych metali, jak miedź czy chrom, jesteśmy w stanie nadać jej właściwości niezbędne do pracy w konkretnych warunkach.
Stal 1.4410 – co warto o niej wiedzieć?
Jest to wysokostopowa stal, o strukturze dwufazowej. W jej skład wchodzą: Chrom (25%), Nikiel (3,6%) oraz inne składniki, które nadają jej charakterystyczne właściwości. Inne odmiany stali z tego gatunku (S32750, S32760), nieznacznie różnią się od omawianej 1.4410.
Jeśli chodzi o zastosowanie, ten gatunek stali świetnie sprawdza się w górnictwie, zwłaszcza przy produkcji części urządzeń do ługowania kwasem siarkowym. Metal możemy jednak spotkać również w przemyśle chemicznym, papierniczym, kriogenicznym, jak i w energetyce (produkuje się z niego pompy, wały czy tuleje).
Stale z grupy Super Duplex, czyli 1.4410 i 1.4501 są najczęściej dostarczane w formie prętów (okrągłych, kwadratowych lub płaskich), blach gorąco i zimnowalcowanych, odkuwek oraz swobodnie kutych prętów.
Warto też wspomnieć o czysto technicznych właściwościach stali Super Duplex, a przedstawiają się one następująco:
- Wytrzymałość na rozciąganie Rm = 730 - 930 MPa
- Granica plastyczności Re = > 530 MPa
- Pojemność cieplna cp = 500 J ⋅ kg-1 ⋅ K-1
- Moduł sprężystości E = 200 GPa
- Przewodność cieplna λ = 15 W ⋅ m-1 ⋅ K-1
- Wydłużenie A = >25%Gęstość ρ = 7,80 kg/dm3
- Twardość <290 HB
Dlaczego to takie ważne?
Każda stal charakteryzująca się domieszką innych metali ma właściwości, dzięki którym może radzić sobie z pracą w konkretnych, trudnych warunkach (w wysokiej temperaturze czy narażona na korozje). Dlatego wybór odpowiedniej odmiany, może mieć znaczący wpływ na funkcjonalność późniejszego produktu z niej wykonanego.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)