Jak wybrać dobrej jakości nagrobek?

Każda droga dobiega niegdyś końca. Analogicznie rzecz wygląda w sprawie ludzkiego życia. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne staje się zamawianie miejsca spoczynku oraz pomnika jeszcze za życia. W jaki sposób wybrać jednak najlepszy zakład kamieniarski? Choć nie jest to proste zadanie, to zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu, aby dokonać najlepszego wyboru.

Choć wielu z nas takie podejście wydaje się być nie do przyjęcia, to część osób woli zachować kontrolę nad wszystkim, co będzie się z nimi działo po latach. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na stworzenie poradnika, w jaki sposób wybrać dobrej jakości nagrobek, który swoje zadanie będzie spełniać nawet po wielu latach.

Budulec

To zdecydowanie najważniejszy element każdego nagrobka. Jednym z najchętniej wybieranych obecnie materiałów jest granit. Jego różne odmiany charakteryzują się jednak tym, iż posiadają podobne właściwości, dzięki czemu granit jest materiałem długotrwałym. Nie przysparza on również problemów podczas obróbki, dzięki czemu można zminimalizować ryzyko ewentualnych problemów. Mawia się, że granitowe nagrobki mogą przetrwać nawet kilkaset lat. Potwierdzeniem tej informacji wydają się być pomniki w Szczecinie, gdzie zdecydowana większość miejsc pochówku została stworzona z tego właśnie materiału.

W ostatnich latach zdecydowanie odchodzi się jednak od marmuru. Według fachowców z nagrobki.info.pl jest to materiał, który bardzo szybko ulega niszczeniu. Wpływ na taki stan rzeczy ma klimat, który charakteryzuje się mrozami oraz deszczami, a także fakt iż jest to skała wapienna. Z tego powodu jest to materiał niepopularny oraz coraz rzadziej wykorzystywany.

Wykończenie

Mawia się, że szczegóły tworzą całość. I z całą pewnością jest to prawdziwe stwierdzenie, które tyczy się praktycznie każdego aspektu naszego życia. Dlatego po wyborze budulca, warto ustalić z kamieniarzem ostateczny kształt zamówienia. Wielu fachowców posiada gotowe wzorniki, dzięki czemu wybór staje się maksymalnie uproszczony. Dość kontrowersyjną metodą jest spacer po cmentarzu w celu poszukania inspiracji. Dzięki takim krokom znacząco uprościmy pracę kamieniarza, a co za tym idzie - umożliwimy sobie również egzekwować dokładne wykonanie zadania.

Dodatki

Dodatki do nagrobków stają się coraz popularniejsze. Wszystko za sprawą ich funkcjonalności. Wśród nich największym powodzeniem cieszą się wazony na kwiaty oraz podstawki pod znicze. Pierwszy dodatek umożliwia pozostawienie świeżych lub sztucznych kwiatów w stabilnym wazonie. Podstawek pod znicze jest równie praktyczny - odpowiednio wyrzeźbiony uniemożliwia przewrócenie się znicza nawet podczas mocnych podmuchów wiatru.

Nieco mniej popularne są zdjęcia umieszczone na porcelanowych tabliczkach. Pozwalają one zapamiętać naszych bliskich w taki sposób, jaki najbardziej nam odpowiada. Na tabliczkach można umieszczać również inne malunki, wśród których dominują postaci świętych oraz inne wzory.

Tabliczka

To jeden z obowiązkowych elementów każdego nagrobka. Ma ona przypominać nam o tym, kogo odwiedzamy oraz przywoływać ciepłe wspomnienia o tej osobie. Tablica umieszczana na nagrobku, powinna być stosowna oraz elegancka. Te warunki z pewnością jest w stanie spełnić każdy dobry kamieniarz. Na tabliczce umieszczane są zazwyczaj takie informacje jak imię i nazwisko oraz daty urodzin i śmierci. Ostatnimi czasy dużym powodzeniem cieszą się tabliczki z nieobrobionego kamienia oraz ich przeciwieństwo - gładko wykończone płyty, które są dokładnie dopieszczone i symbolizują spokój i stabilność, jakie cechują życie wieczne.

Czy warto rozważać zamówienie nagrobka ze sporym wyprzedzeniem? Z pewnością jest to nasilający się trend, jednak wciąż mało popularny. Naszym zdaniem jest to zależne od podejścia danej osoby do życia. Nie da się ukryć, iż każdy z nas będzie kiedyś potrzebował usług kamieniarza. Tylko od każdego z nas zależy jednak, czy weźmiemy sprawę w swoje ręce, czy obarczymy tym obowiązkiem najbliższą rodzinę.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz