Charakterystyczne cechy i możliwości stali Super Duplex

Śmiało można wysnuć stwierdzenie, że stal jest fundamentem znanego nam społeczeństwa. Jest to bowiem materiał, który stosuje się zarówno w domach, blokach mieszkalnych, jak i elementach maszyn czy pojazdów – a bez tego wszystkiego, nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowanie dzisiejszej ludzkości. Dlaczego stal jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim dlatego, że dodając do niej domieszki innych metali, jak miedź czy chrom, jesteśmy w stanie nadać jej właściwości niezbędne do pracy w konkretnych warunkach.

Stal 1.4410 – co warto o niej wiedzieć?

Jest to wysokostopowa stal, o strukturze dwufazowej. W jej skład wchodzą: Chrom (25%), Nikiel (3,6%) oraz inne składniki, które nadają jej charakterystyczne właściwości. Inne odmiany stali z tego gatunku (S32750, S32760), nieznacznie różnią się od omawianej 1.4410.

Jeśli chodzi o zastosowanie, ten gatunek stali świetnie sprawdza się w górnictwie, zwłaszcza przy produkcji części urządzeń do ługowania kwasem siarkowym. Metal możemy jednak spotkać również w przemyśle chemicznym, papierniczym, kriogenicznym, jak i w energetyce (produkuje się z niego pompy, wały czy tuleje).

Stale z grupy Super Duplex, czyli 1.4410 i 1.4501 są najczęściej dostarczane w formie prętów (okrągłych, kwadratowych lub płaskich), blach gorąco i zimnowalcowanych, odkuwek oraz swobodnie kutych prętów.

Warto też wspomnieć o czysto technicznych właściwościach stali Super Duplex, a przedstawiają się one następująco:

  • Wytrzymałość na rozciąganie Rm = 730 - 930 MPa
  • Granica plastyczności Re = > 530 MPa
  • Pojemność cieplna cp = 500 J ⋅ ​kg-1 ⋅ K-1
  • Moduł sprężystości E = 200 GPa
  • Przewodność cieplna λ = 15 W ⋅ m-1 ⋅ K-1
  • Wydłużenie A = >25%Gęstość ρ = 7,80 kg/dm3
  • Twardość <290 HB

Dlaczego to takie ważne?

Każda stal charakteryzująca się domieszką innych metali ma właściwości, dzięki którym może radzić sobie z pracą w konkretnych, trudnych warunkach (w wysokiej temperaturze czy narażona na korozje). Dlatego wybór odpowiedniej odmiany, może mieć znaczący wpływ na funkcjonalność późniejszego produktu z niej wykonanego.

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz