Top 10 - Najlepsze horrory w historii kinematografii

Musicie wiedzieć, jak straszyć. Oto lista 10 horrorów, które udowodniły, że kino grozy może być bardzo artystyczne.

Nie jest łatwo stworzyć horror, który będzie naprawdę dobry. Ważne jest, aby nie straszyć widzów za pomocą tanich chwytów. Trudno jest stworzyć odpowiedni nastrój, wywołać autentyczny strach bez obrażania inteligencji widza, a następnie połączyć to z wciągającą, chwytliwą i niegłupią fabułą. Ale komu się to udało? Które horrory zapisały się na stałe w historii kina?

Najstraszniejszy nie zawsze musi być najlepszy. Wzięliśmy pod uwagę tytuły, które nie tylko spełniły swoje podstawowe zadanie, czyli wystraszyły nas na śmierć, ale miały też coś do zaoferowania. To świetne, godne polecenia filmy, które często zmieniały oblicze i kierunek rozwoju kina. Oto 10 największych horrorów, jakie kiedykolwiek powstały.

1. "HALLOWEEN" (1978), REŻ. JOHN CARPENTER

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych filmów grozy i dumny przedstawiciel slasherów. Choć fabuła "Halloween" nie jest skomplikowana, ani nawet do bólu oklepana, dzieło Johna Carpentera jest tak dobrze dopasowane do jej struktury, że stało się standardem tego, jak powinny wyglądać slashery. Pościg Michaela Myersa za Laurie Strode to jeden z najbardziej pamiętnych horrorów, jakie kiedykolwiek powstały. Ma prostą, ale przekonującą fabułę, przerażającego antagonistę i nawiedzającą atmosferę.

2. "KOSZMAR Z ULICY WIĄZÓW (1984), REŻ. WES CRAVEN

Największy horror lat 80. i najsłynniejszy przedstawiciel swojego gatunku. Legenda Freddy'ego Kruegera i ulicy jego imienia jest powszechnie znana. Motyw grozy, przywodzący na myśl koszmar senny, został rozsławiony przez oryginalny pomysł na fabułę i przekonujący czarny charakter. Miliony ludzi nie przespały nocy z powodu koszmarnego nawiedzenia przez psychopatycznego mordercę. Jego gwiazda mimo upływu lat wciąż świeci jasno.

3. "INNI" (2001), REŻYSERIA. ALEJANDRO ALEJANDRO AMENABAR

Dramat rodzinny wymieszany z horrorem to najlepszy sposób na udowodnienie, że jest to strzał w dziesiątkę. Historia matki i jej dzieci, którzy mieszkają w nawiedzonym domu, to tragiczna opowieść, która przyprawia nas o dreszcze. Ale potem nasze serca pękają w prawdziwie niezwykłym zwrocie akcji.

4. "EGZORCYSTA" (1973), REŻ. WILLIAM FRIEDKIN

"Egzorcysta", kultowy horror, doceniany jest przez fanów grozy na całym świecie. Został nominowany w 9 kategoriach, w tym za najlepszy film. To nie lada wyczyn. Nic więc dziwnego, że obraz Williama Friedkina to prawdziwe arcydzieło w swoim gatunku. Dramaturgia, paraliżujący strach i możliwość różnych interpretacji, złowroga, wręcz przygnębiająca atmosfera i legendarna już 12-letnia Regan, w której zamieszkał diabeł, składają się na niesamowitą i tragiczną atmosferę filmu. To wszystko sprawia, że "Egzorcysta" jest niezapomnianym przeżyciem, którego nigdy nie zapomnisz.

Więcej na temat horrorów przeczytasz na https://spokeo.pl/horror

najlepsze horrory

5. "DZIECKO ROSEMARY" (1968), REŻYSERIA. ROMAN POLAŃSKI

Przedstawiamy jedno z najsłynniejszych dzieł naszego rodaka, ale utrzymujemy je w ramach różnych interpretacji. Roman Polański w "Dziecku Rosemary" eksploruje ludzką psychikę i stawia pytania bez odpowiedzi. Widz może sam zdecydować, czy to, co zobaczył, było rzeczywiście narodzinami Antychrysta, czy tylko wymysłem w nadwyrężonym, pokręconym umyśle bohatera.

6. "COŚ" (1982), REŻ. (1982), REŻ.

John Carpenter powraca na ekrany jako ekranizacja powieści science-fiction. "Coś" to horror o naukowcach, którzy są nękani przez obcą formę życia. W momencie premiery spotkał się z bardzo chłodnym przyjęciem. Stał się jednym z najbardziej uwielbianych horrorów wszech czasów i do dziś zachwyca widzów na całym świecie.

7. "OBCY - 8 PASAŻER NOSTEROMO" (1979), REŻ. RIDLEY SCOTT

Mówiąc o łączeniu kina science-fiction z horrorem grzechem byłoby nie wspomnieć o spotkaniu Ksenomorfa z załogą statku kosmicznego Nostromo. Arcydzieło Ridleya Scotta na zawsze odmieniło oblicze zarówno horroru, jak i kina science fiction. Ukazało kosmos jako mroczną i złowrogą otchłań pełną grozy i tajemnic. Nic dziwnego, że do dziś film ten uważany jest za jeden z największych horrorów w historii. Połączenie przerażającego Obcego i narastającego strachu miało piorunujący efekt.

8. "CARRIE" (1976), REŻ. BRIAN DE PALMA

Ekranizacja prozy Stephena Kinga. To film, który nawet bez estetyki horroru pozostawia po sobie niezatarte wrażenie. Historia Briana De Palmy opowiada o nastoletniej Carrie, która w wyniku dręczenia i prześladowania przeżywa tragedię na szkolnym balu. To historia, która nie tylko straszy, ale także wzrusza i skłania do refleksji. Jest to sztuka, którą niewielu potrafi opanować.

9. "NOC ŻYWYCH TRUPÓW" (1968), REŻ. (1968), REŻ.

To była prawdziwa rewolucja w kinie grozy i pierwszy krok, by nieumarli trafili do serc publiczności. "Noc żywych trupów" była pierwszym filmem, który przedstawił w kinie zombie. Utorowała ona drogę wielu innym produkcjom. Choć "sztywniaki" doczekały się sporej ewolucji, ich poprzednik wciąż dzierży tytuł najlepszego przedstawiciela tego podgatunku. Jest to również jeden z najbardziej pamiętnych horrorów, jakie kiedykolwiek powstały.

10. "TEKSAŃSKA MASAKRA PIŁĄ MECHANICZNĄ" (1974), REŻ. TOBE HOOPER

To właśnie teraz kino gore ma swojego przedstawiciela. "Texas Chainsaw Massacre", niezwykle brutalny slasher, oferuje głębię. Horror Tobe'a Hoopera jest często stawiany w jednym rzędzie z "Piątkiem 13-go", "Laleczką Chucky" i "Piłą". Oferuje jednak coś więcej niż bezmyślną masakrę. Jego największą siłą jest Leatherface, czarny charakter oparty na jednym z najbardziej kontrowersyjnych seryjnych morderców w historii USA.

Widzieliście już nasz ranking 10 najlepszych horrorów wszech czasów. Nie było łatwo wybrać tylko 10. Na przestrzeni lat powstało wiele ciekawych i dobrych filmów grozy. Choć nie znalazły się one w naszym zestawieniu, to poniższe zasługują na szczególne wyróżnienie: "Nosferatu: Symphony of Horror", "The Witch: A Folktale From New England", "Lighthouse", "This Is Us" oraz "Legacy". Hereditary", Hellraiser: Wysłannik piekieł", The Omen", The Ring", The Omen", The Ring", The Bleair Witch Project", Dark Water", Ghost", The Hills Have Eyes".

Wiecej do przeczytania na https://spokeo.pl/

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz