Co warto wiedzieć o blenderach kielichowych?

Blender kielichowy zaliczany jest do najważniejszych urządzeń pojawiających się w kuchni, sprawdza się bowiem znakomicie podczas przygotowywania wielu potraw. Bez problemu można wykorzystywać go do miksowania zup na gładki krem, nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby wykorzystywać go do przygotowywania koktajli i smoothie. Wielu osobom trudno nawet wyobrazić sobie pracę w kuchni bez blendera. Na co jednak zwracać uwagę podczas jego zakupu? 

Blender kielichowy znany jest również jako mikser stojący i rozdrabniacz kielichowy. Najczęściej składa się ze stabilnej podstawy, pojemnego kielicha wyposażonego w uchwyt, nożyka umieszczonego na dnie oraz z pokrywy. Jeśli jest solidny, powinien być stabilny i maksymalnie bezpieczny.

Na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu?

Jednym z najważniejszych parametrów wydaje się pojemność kielicha, często słyszymy przy tym o zasadzie zakładającej, że im jest ona większa, tym lepiej. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy z blendera korzysta większa grupa domowników. Innym ważnym czynnikiem jest jakość wykonania. Ta powinna być nienaganna ze wszystkimi elementami szczelnymi i dokładnie dopasowanymi. Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wykonanie dzbanka, który może być szklany, akrylowy albo plastikowy. Oczywiście, największą trwałością charakteryzują się dzbanki ze szkła hartowanego, choć to ich plastikowe odpowiedniki są najbardziej odporne na stłuczenie.

Nie można też zapominać o roli, jaką ma do odegrania stabilna konstrukcja, mile widziane są więc te blendery, których podstawa jest wyposażona w nóżki lub przyssawki. Dzięki temu podczas pracy urządzenie zawsze jest na miejscu.
Warto mieć tez na uwadze moc urządzenia, po raz kolejny warto przy tym pamiętać, że im jest ona większa, tym lepiej, urządzenie może bowiem dłużej pracować bez przerw. Parametr ten charakteryzuje się dość dużym zróżnicowaniem, mamy więc do czynienia z blenderami o mocy, która nie przekracza 300 W, oraz z takimi, których moc wynosi nawet 1500 W. Z mocą w parze idzie ilość obrotów, a więc prędkość, z jaką poruszają się noże. Najlepiej, jeśli istnieje szansa na jej regulowanie.

Tylko pozornie mniej istotny jest sposób sterowania. Najczęściej mamy w tym przypadku do czynienia z manualnymi pokrętłami i przyciskami, choć nie brakuje też urządzeń z wyświetlaczem. Najlepiej stawiać przy tym na te, których obsługa jest intuicyjna. Warto wspomnieć też o długości przewodu zasilającego i gabarytach urządzenia. Nasze kuchnie są coraz mniejsze, nie zaskakuje więc to, że w cenie są dziś przede wszystkim urządzenia o kompaktowym i ergonomicznym kształcie, które nie zajmują wiele miejsca. Niestety, im mniejszy jest blender, tym mniejsza jest też jego pojemność.

blender greenis

Jeśli blender ma być ozdobą naszej kuchni, nie wolno nam zapomnieć również o jego walorach estetycznych. Jego stylistyka powinna być więc zbliżona do tej, jaką charakteryzują się inne urządzenia kuchenne.
Ostatnim, choć wcale nie najmniej istotnym kryterium jest poziom hałasu, dźwięki wydawane przez blender potrafią być bowiem uciążliwe. Poziom emitowanego hałasu jest wyrażany za pomocą decybeli, a im mniejsza jest jego wartość, tym większa jest szansa na cichą pracę urządzenia.

Blender kielichowy – przykłady zastosowań

Blender jest urządzeniem, które okazuje się niezawodne podczas przygotowywania obiadów zarówno podczas miksowania zupy, jak i w trakcie przygotowywania aksamitnego sosu. Można w nim też miksować ziemniaki i inne warzywa, a nieoceniony okazuje się latem, gdy marzą się nam koktajle oraz smoothie wykonywane z wykorzystaniem owoców sezonowych. Nic nie stoi na przeszkodzie i temu, aby miksować w nim zioła, surowe warzywa, orzechy i produkty sypkie, jeśli zaś mamy urządzenie o odpowiednio wysokiej mocy, można za jego pośrednictwem również kruszyć lód.

Oczywiście, blender kielichowy sprawdza się przede wszystkim w tych kuchniach, w których możemy liczyć na odpowiednią ilość miejsca, jeśli jednak zdecydujemy się na jego zakup, mamy prawo spodziewać się bardzo rozbudowanej funkcjonalności. Co więcej, często jest ona poszerzana dzięki specjalnym przystawkom.

Artykuł partnera zewnętrznego: http://centrumwitalnosci.pl/

 

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz