Pielęgnacja brody w 5 krokach – krótki poradnik dla brodaczy

Zadbana broda jest wizytówką każdego beardmana. Brodacz, który uczęszcza regularnie do barbera załatwia kwestię przycinania i pielęgnacji na miejscu. Jednak jak wiadomo raczej nie chodzi do salonu codziennie, dlatego musi zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które do kolejnej wizyty pozwolą mu uzyskać pożądany efekt. Najczęściej w zależności od tego jak rośnie Twoja broda do  barbera wybierasz się bowiem po dwóch lub trzech tygodniach. Warto zatem byś jako początkujący brodacz poznał podstawowe zasady pielęgnacji.  Opiszemy je w 5 krokach.

Po pierwsze: wszystko o myciu brody, czyli jak często i czym ją powinieneś myć

Włosy na brodzie mają inną strukturę od tych na głowie, dlatego wymagają stosowania specjalnych kosmetyków, które świetnie je zmiękczają, a jednocześnie dogłębnie nawilżają. Dlatego do brody nie używaj neutralnych szamponów czy żeli do kąpieli i mycia włosów, czyli tzw. produktów do wszystkiego i przy okazji do niczego, a sięgnij po produkty profesjonalne. Twoja broda Ci za to podziękuje. Nie będzie Cię swędziała, będzie miękka, nawilżona i dodatkowo podatna na układanie. Możesz wybrać kosmetyki do pielęgnacji brody takie jak szampon lub mydło do brody. To drugie może powodować większe przesuszenie, dlatego warto sięgnąć po odżywkę. W przypadku użycia szamponu dodatkowo zmiękczy brodę. Warto przejść do kwestii częstotliwości mycia brody. Najlepiej myć ją co 2-3 dni. Mężczyźni z tłustą cerą powinni myć brodę codziennie, aby zapobiegać powstawaniu zaskórników. Pozostali mogą ją myć co kilka dni. Oczywiście są takie sytuacje, kiedy broda bardzo przesiąka zapachami, np. kiedy wybierzesz się na imprezę czy do pubu, gdzie przebywasz z osobami palącymi, a także w zimie, kiedy Twoją brodę przenika zapach smogu. Wtedy niezależnie od typu skóry konieczne będzie odświeżenie brody. Jeśli nie jest bardzo zanieczyszczona, to można poratować się chusteczkami do odświeżenia brody albo odżywką w piance do brody, która działa odświeżająco niczym suchy szampon do włosów.

Po drugie: nakładanie odżywki i rozczesywanie brody

Warto sięgnąć po odżywkę, która pomoże zmiękczyć zarost na tyle, że będzie podatny na układanie. W końcu chcesz nadać swoje brodzie pożądany kierunek. Do czesania brody wybieraj kartacz, który pomoże Ci dodatkowo rozprowadzić odżywkę, a dodatkowo pobudzi ukrwienie sprawiając, że składniki nawilżające wnikną też w skórę pod brodą, zapobiegając jej przesuszeniu. Możesz sięgnąć po odżywkę bez spłukiwania i do spłukiwania. Oba produkty mogą dobrze się sprawdzić.

Po trzecie: czy suszyć brodę suszarką czy pozwolić jej wyschnąć?

Przechodzimy do suszenia brody. Najpierw trzeba ją dobrze osuszyć ręcznikiem, najlepiej miękkim, z mikrowłókna. Jeśli chcesz suszyć brodę suszarką to nie powinna z niej kapać woda. Zatem staranne osuszenie ręcznikiem jest ważne. Jeśli masz czas to możesz pozostawić brodę do wyschnięcia, ale gdy masz dłuższą brodę lepsza będzie suszarka, by nadać jej kształt. Temperatura suszenia nie może być zbyt wysoka, najwyżej 60 stopni. Ponadto musisz urządzenie trzymać w odległości kilkunastu centymetrów od brody i suszyć z góry na dół. Broda może być przesuszona, ale jest na to sposób.

Po czwarte: wetrzyj olejek w Twoją brodę od nasady aż po końce

Sposobem na zapobiegnięcie przesuszeniu brody po suszeniu suszarką jest wtarcie w nią olejku do brody. Warto wybrać zapach, który swoją nutą pasuje do perfum, aby zapachy ze sobą nie konkurowały i nie tworzyły mdlącego efektu. Takie kosmetyki do brody znajdziesz w sklepie BeardMan.pl. Są w nim bardzo różne rodzaje olejków, o męskich, intensywnych zapachach bądź też świeżych owocowych, dlatego na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie.

Po piąte: nadaj brodzie pożądany kształt

Kiedy będziesz wcierać olejek do brody pozostanie CI nadać jej odpowiedni kształt. Istotne znaczenie ma by broda prezentowała się nienagannie przez cały dzień, podobnie jak fryzura.  Oczywiście całą procedurę mycia i suszenia możesz uzupełnić o golenie brody, to znaczy nadawanie jej kształtu i przycinanie tego, co zdążyło podrosnąć. Tu oczywiście niezbędny będzie odpowiedni trymer.

Dbanie o brodę to wieloetapowy proces, ale kiedy opanujesz już pielęgnację, to okaże się, że wcale nie jest długotrwały. Zatem nie pozostaje Ci nic innego jak tylko zostać brodaczem!

Artykuł sponsorowany

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz