Olejowanie jako sposób na konserwowanie mebli drewnianych

Analizując metody konserwacji mebli drewnianych nie można nie dostrzec dziś tego, że coraz większą popularnością w tym zakresie zaczyna cieszyć się olejowanie. Oleje do drewna to znakomita alternatywa dla olejów, równie skuteczna, a jednocześnie przyjazna środowisku naturalnemu. Można stosować je nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz pomieszczeń, w ofercie rynkowej mamy przy tym do czynienia z rozwiązaniami uniwersalnymi, a więc takimi, które są przeznaczone do każdego rodzaju drewna.

Dzięki temu możemy mówić o metodzie, która sprawdzi się bez względu na to, czy mamy do czynienia z drewnem z gatunków krajowych, czy też zagranicznych. Dzięki olejowaniu możemy mieć pewność, że drewno zachowa swój naturalny wygląd, nie bez znaczenia jest jednak i to, że wzmocnieniu ulegnie jego połysk, kolor oraz słoje, te bowiem staną się jeszcze lepiej widoczne.

Przeczytaj również: Dlaczego warto kupić meble drewniane?

Oczywiście, olejowanie nie jest w stanie zatrzymać procesu starzenia się drewna, dochodzi jednak do niego w sposób szlachetny i estetyczny. Olej wnika w głąb drewna, a jednocześnie nie zatyka jego porów. Dzięki temu drewno może oddychać, co przynosi szereg korzyści między innymi w warunkach, w których mamy do czynienia ze zmienną wilgotnością. Oleje są też nieocenione wówczas, gdy zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób uchronić drewno przed promieniowaniem UV i mikroorganizmami.

meble drewniane

Nie bez znaczenia jest i to, że są one bezbarwne i przyjazne środowisku naturalnemu. Gdy mówimy o zaletach olejów do drewna, musimy mieć na uwadze i to, że pozwalają one na miejscową renowację uszkodzeń, a jednocześnie nie skazują nas na konieczność szlifowania całej powierzchni. Rozwiązanie sprawdza się między innymi w odniesieniu do drewnianych tarasów, kładek i chodników, a więc tych powierzchni drewnianych, które w szczególny sposób są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, olejowanie ma też swoje wady. Warto mieć na uwadze przede wszystkim to, że pociąga za sobą konieczność częstszej, a jednocześnie bardziej wymagającej pielęgnacji. Jeśli chcemy odnowić powierzchnię, zadanie to nie należy wcale do trudnych, dobrym rozwiązaniem okazuje się bowiem pomalowanie jej kolejną warstwą oleju i to bez konieczności cyklinowania. Nie można nie docenić i tego, że zaletą olejowania jest mniejsza śliskość powłoki, drewno może bowiem zachować naturalną dla siebie fakturę.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz