Urządzamy duży taras!

Duży taras to marzenie wielu osób, które planują budowę własnego domu. Wizja wypoczynku w takim miejscu jest niezwykle przyjemna, ale zanim będziemy mogli się w ten sposób zrelaksować, musimy odpowiednio urządzić nasz taras. Pytań jest mnóstwo, począwszy od tego w jaki sposób należy przygotować taką powierzchnię do użytku, przez to jakie wyposażenie powinno się na nim znaleźć, aż po sposób urządzenia dużo tarasu. Z pewnością, nie jest to łatwe zadanie, ale nie musi być ono również szczególnie skomplikowane.

Jeśli zatem wciąż głowicie się nad tym jak powinien wyglądać wasz wymarzony taras i jak zorganizować sobie pracę, znajdujące się w tym artykule podpowiedzi będą bardzo pomocne. Przygotowanie tarasu do użytku Najważniejszą kwestią, która musi zostać ustalona zanim zaczniemy wykańczać nasz taras, jest jego funkcja. Oczywiście taras może być wyłącznie przestrzenią, w której będziemy wypoczywać, ale w niektórych domach pełni on również rolę oranżerii bądź też swego rodzaju schowka, w którym trzymamy nieużywane rzeczy.

W przypadku dwóch ostatnich opcji, powinniśmy się zastanowić nad możliwością zaszklenia tarasu, przy pomocy otwieranych okien. Dzięki temu zarówno znajdujące się na nim rośliny, jak i pozostawione rzeczy będą chronione przed wilgocią czy mrozami. Latem natomiast możemy wyciągnąć szyby z ram, korzystając tym samym ze sprzyjającej pogody. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę fakt, iż zaszklony taras jest wyjątkowo wilgotnym miejscem. Ucieszy to przede wszystkim osoby hodujące rośliny egzotyczne, które uwielbiają takie właśnie warunki. W związku z tym, że wilgotność powietrza na takim tarasie jest znacznie większa niż wewnątrz domu, koniecznie musimy zatroszczyć się o jego dobrą wentylację. Nie chcemy przecież aby na naszym tarasie pojawił się problem z grzybami czy pleśnią, dla których są to idealne warunki do rozwoju.

Do wyboru mamy wentylację mechaniczną, sprawdzającą się w niewielkich przestrzeniach, jak i wentylatory elektryczne, których wybór jest obecnie wyjątkowo duży. Niestety, zimy w Polsce bywają wyjątkowo mroźne, dlatego też musimy dużo wcześniej zastanowić się nad zakupem specjalnych lamp grzewczych. Dzięki nim, nasze rośliny nie zostaną narażone na działanie niskich temperatur, ale ciepło na tarasie będzie również sprzyjało wypoczynkowi w tym miejscu. Bardzo ważną sprawą, w przypadku tarasu, jest też wybór odpowiedniej posadzki. Rzecz jasna, najbardziej praktyczne okazują się być płytki ceramiczne, ponieważ wykazują sie dużą wytrzymałością i łatwo jest je czyścić. Pamiętajmy jednak, aby podczas dokonywania wyboru, sprawdzić ich ścieralność oraz odporność na niskie temperatury, co jest szczególnie ważne na nieoszklonych tarasach.

Jak urządzić duży taras? Jeśli nasz taras jest już gotowy do użytku, czas rozpocząć jego urządzanie. Warto chociażby zainstalować na ścianach półki lub też postawić większy regał. W takich miejscach można umieścić ozdobne rośliny czy też narzędzia przydatne chociażby w ogrodzie. Decydując się na zamykane szafki możemy również zorganizować sobie na tarasie niewielką spiżarnię. Jeśli lubimy majsterkować, taras może stać się naszym miejscem pracy. Wystarczy tylko wstawić tam stół z narzędziami i możemy cieszyć się z wyjątkowo urokliwego warsztatu.

Oczywiście taras to również miejsce wypoczynku, w którym możemy miło spędzać czas z rodziną czy przyjaciółmi. Dlatego też, należy wyposażyć go w najważniejsze meble, takie jak stolik, krzesła czy leżaki. Przydatny może okazać się też parasol przeciwsłoneczny, jeśli nasz taras nie jest zadaszony. Osoby, które mają naprawdę duże tarasy, liczące więcej niż 10 metrów mogą również pójść o krok dalej i wybudować na nim niewielkie jacuzzi. Z pewnością przypadnie ono do gustu zarówno nam samym, jak i naszym gościom.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz