Dlaczego warto używać prasy hydraulicznej?

Prasa hydrauliczna to wszechstronne urządzenie. Za jej pomocą można giąć, prasować i formować metalowe części. Nic dziwnego, że narzędzie to staje się coraz bardziej powszechne w warsztatach samochodowych. Dlaczego warto korzystać z prasy hydraulicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym przewodniku!

Czym jest prasa hydrauliczna?

Wiele części metalowych jest wykonanych z materiałów o wysokim stopniu twardości. Ważne jest, aby stosować rozwiązania o dużej i równomiernej sile, aby zapobiec deformacji podczas obróbki. Prasa hydrauliczna to urządzenie techniczne, które działa na zasadzie prawa Pascala.

Prasy hydrauliczne można dziś znaleźć w wielu gałęziach przemysłu. Urządzenia te wykorzystywane są w zakładach zajmujących się formowaniem i okleinowaniem metali. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mechanizm zastosowany w takiej prasie może być również wykorzystany do produkcji podnośników, hamulców i napędów do obrabiarek.

Jak działa prasa hydrauliczna?

Wyjaśniając działanie prasy hydraulicznej warto zacząć od prawa Pascala. Opiera się ono na założeniu, że wysoki poziom ciśnienia powstaje w wyniku przyłożenia ciśnienia do cieczy lub gazu w zamkniętym obiegu. Pod jego wpływem substancje rozprzestrzeniają się we wszystkich kierunkach. Mechanizm ten generuje dodatkową siłę o wyższych wartościach niż typowe systemy mechaniczne.

Jak działa prasa hydrauliczna? Urządzenie wykorzystuje wyżej opisaną zasadę do generowania zwiększonego ciśnienia. Dzieje się tak dlatego, że układ hydrauliczny wypełniony jest cieczą, która przepływa przez stopniowo rozszerzające się kanały. Taka konstrukcja pozwala na zwielokrotnienie siły mechanicznej generowanej przez ciśnienie w układzie.

Prasa hydrauliczna

Budowa prasy hydraulicznej

Warto wiedzieć, że budowa pras hydraulicznych może różnić się w zależności od ich konstrukcji i zastosowanego napędu. Najprostsze modele składają się z ramy z przymocowanymi dwoma cylindrami wypełnionymi olejem hydraulicznym. Płyn może przepływać z jednego cylindra do drugiego, ponieważ oba systemy są połączone. Tłok odpowiada za generowanie ciśnienia, a jego praca kontrolowana jest przez pompę elektryczną. Nieco bardziej skomplikowana jest budowa pras, które mogą generować ciśnienie sięgające dziesiątek tysięcy ton. W tym przypadku stosuje się pompy zębate i łopatkowe, które napędzane są silnikiem elektrycznym.

Inna jest też konstrukcja korpusu poszczególnych urządzeń. Obecnie najpopularniejszymi segmentami są modele o konstrukcji ramowej i wspornikowej. Pierwsze z nich, o konstrukcji w kształcie odwróconej litery U, idealnie nadają się do obróbki mniejszych elementów. Prasy z konstrukcją wspornikową w kształcie litery C lepiej nadają się do większych płaszczyzn, takich jak blacha.

Konstrukcja prasy hydraulicznej może się różnić w zależności od zastosowanego napędu. Jednostki ręczne wykorzystują pompę ręczną. W jednostkach hydrauliczno-pneumatycznych jednostka pneumatyczna jest podłączona do wypełnionego płynem cylindra, który pompuje powietrze pod wysokim ciśnieniem. Najdroższe są prasy z napędem elektrycznym. Urządzenia tego typu są często wyposażone w specjalne czujniki, które automatycznie dostosowują tryb pracy po wykryciu obciążenia. Dzięki temu sprzęt jest bardzo precyzyjny i znajduje zastosowanie w najbardziej wymagających warsztatach.

Czym kierować się przy zakupie prasy hydraulicznej?

To jaka prasa hydrauliczna będzie najlepsza do twojego warsztatu powoduje, że wybór może być trudny. W sklepach znajdziesz wiele różnych modeli urządzeń, z których każdy ma inną siłę nacisku, tryb pracy, konstrukcję i przeznaczenie. Weź pod uwagę następujące kryteria:

  • Maksymalna siła nacisku prasy.
  • Konstrukcja i budowa urządzenia,
  • Rodzaj zastosowanego napędu
  • Możliwość zakupu dodatkowych akcesoriów i części zamiennych.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika rozumiesz już jak działa prasa hydrauliczna i dlaczego warto zainwestować w to urządzenie.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz