Na urlop samochodem - o czym pamiętać?

Długie podróże samochodem cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. O czym nie możesz zapomnieć, zanim rozpoczniesz swoje wymarzone wakacje?

Autem w daleką podróż

W ostatnich latach coraz popularniejszym środkiem lokomocji, który ma za zadanie dowieźć nas na wymarzone wakacje, staje się własny samochód. Szczególnie świetnie sprawdza się on w przypadku kilkuosobowych rodzin – zakup biletów lotniczych czy autokarowych dla każdego członka wiąże się bowiem z naprawdę sporym wydatkiem. Ponadto trzeba mieć na uwadze liczne korzyści wypływające z decyzji o podróży swoim autem.

Po pierwsze zyskujesz niesamowitą swobodę. Nie jesteś zobowiązany żadnym rozkładem jazdy czy odgórnie ustaloną trasą. Samodzielnie decydujesz także o ilości i częstotliwości przystanków. W każdym momencie możesz zmienić założony wcześniej plan i odwiedzić inne miejsca, bez kłopotu dostaniesz się do pobliskich miejscowości czy zrobisz duże zakupy.

Po drugie – nie jesteś ograniczony w żaden sposób pod względem bagażu. Nie obowiązują Cię limity przewozu płynów (jak w przypadku bagaży podręcznych), Twoja walizka nie musi mieścić się w ustalonych wymiarach. Jedynym faktycznym ograniczeniem jest dostępne miejsce w bagażniku i pojemność auta. A przecież i tę można zwiększyć, np. specjalną trumną dachową na pakunki.

I po trzecie – to często po prostu bardzo ekonomiczne rozwiązanie, a przy tym wygodne. Nawet jeśli podróżujesz z kilkoma osobami, komfort nadal pozostaje na wysokim poziomie.

Dobrze się spakuj

To bardzo ważny element każdego wyjazdu urlopowego. Przede wszystkim zrób dokładną listę potrzebnych rzeczy przed wyjazdem. Wszystkie bagaże należy ułożyć w bagażniku w taki sposób, aby były stabilne i w miarę możliwości nieruchome. Cięższe rzeczy kładź na spód, lżejsze i delikatniejsze na wierzch.

Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy np. ciężka butla gazowa czy wypakowany po brzegi plecak zbije szklaną butelkę lub uszkodzi jakieś delikatne elementy. Pamiętaj także, aby mieć jakiś podręczny plecak przy sobie. Dzięki temu nie będziesz musiał zatrzymywać auta za każdym razem, gdy ktoś zechce wyjąć coś z bagażu.

Telefon LG K10 i wyznaczanie trasy

Niezastąpione w tym celu są wszelkie nawigacje samochodowe. Nie musisz jednak wydawać majątku na tego rodzaju produkt. O ile posiadasz urządzenie wyposażone w dobry lokalizator i system łączności, jak np. telefon LG K10, możesz skorzystać z bezpłatnych map i programów nawigacyjnych. Jednym z najpopularniejszych jest Google Maps. Wszelkie drogi i mapy są tu na bieżąco aktualizowane, a dodatkowym atutem jest pomiar natężenia ruchu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zostaniesz uprzedzony np. o wypadku czy korku. Podobnie działa też Yanosik.

Minusem obu rozwiązań jest konieczność pracy online, co może stanowić niemałe wyzwanie podczas wyjazdu poza granice kraju. Warto wtedy skorzystać z map offline, np. Here, Sygic czy Maps.me. W każdej z nich musisz przed podróżą pobrać mapę regionu czy kraju, przez który będziesz przejeżdżał. Sama nawigacja wymaga jedynie wyznaczenia obecnej lokalizacji, do czego dochodzi bezpłatnie przy użyciu sieci komórkowej.

Przestrzegaj przepisów

Ten element jest istotny za każdym razem, kiedy siadasz za kierownicą. Przed zagranicznym wyjazdem zapoznaj się choć pokrótce z regulacjami prawnymi, jakie obowiązują w miejscu, do którego się wybierasz. Te mogą być znacząco różne od polskich, a przecież nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania.

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz