Obróbka CNC szansą na rozwój przemysłu

Szybkie tempo rozwoju cywilizacyjnego sprawia, że potrzeby rynku przemysłowego stają się coraz większe. W dużej mierze jest to efekt działań podejmowanych w celu udoskonalenia wyrobów przemysłowych, zwłaszcza elementów, z których tworzone są maszyny i urządzenia przemysłowe. 

Ważną kwestią na tej płaszczyźnie jest obróbka metali – działanie to wymaga niezwykłej precyzji, nawet niewielkie elementy muszą być wykonane ze szczególną dokładnością zarówno w zakresie kształtu, wymiarów, jak również jakości obrabianej powierzchni. Znaczą funkcję spełnia w przedmiotowym temacie możliwość numerycznego sterowania obrabiarkami.

Na czym polega obróbka CNC?

Praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym stosowane są nowoczesne narzędzia i urządzenia, które zapewniają pożądane efekty. Jednym z rozwiązań jest obróbka CNC, która zapewnia precyzyjne wykonanie działania. Ważną funkcję spełnia w tym przypadku wbudowany mikrokomputer, który – po odpowiednim zaprogramowaniu – pozwala bezpiecznie usunąć nawet niewielkie części obrabianego materiału.

 

 

Na uwagę zasługuje fakt, że podczas programowania obrabiarki CNC uwzględniany jest zarówno wskazany przez klienta projekt, jak i rodzaj obrabianego materiału, przede wszystkim jego chropowatość. Efektem tych działań jest przede wszystkim precyzyjne wykonanie zadania, co ważniejsze, maksymalnie skrócony zostaje również czas wykonania obróbki. Ciekawostką może okazać się fakt, że obróbka CNC po raz pierwszy została zastosowana ponad sześćdziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych w branży związanej z lotnictwem wojskowym. Od tego czasu rozpoczęła się era elektronicznego przetwarzania danych.

Elektroniczne i manualne obrabiarki CNC

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia zaczęły powstawać elektroniczne układy sterowania, zwane potocznie obróbką CNC.

Pod względem budowy obydwa rozwiązania nie różnią się zbytnio od siebie, największe różnice można zauważyć w zakresie sterowania elementami, które odpowiadają za właściwą obróbkę. Nawet najmniejszy ruch wykonywany przez obrabiarkę CNC jest kontrolowany przez dedykowany komputer zewnętrzny, dzięki czemu nawet najdrobniejszy manewr jest precyzyjnie określany, ponadto system wykrywa również aktualne położenie poszczególnych elementów obrabiarki. 

Różnice pomiędzy obrabiarkami manualnymi i elektronicznymi są zauważalne już na płaszczyźnie wprowadzania podstawowych danych – w przypadku obrabiarek manualnych dane te są wprowadzane ręcznie, natomiast w przypadku nowoczesnych urządzeń dane te są za pomocą klawiatury komputera i przechowywane w pamięci zewnętrznej lub na dysku maszyny. 

Różnice zauważyć można również w zakresie sterowania – obrabiarka manualna jest nastawiana za pomocą pokręteł, co może przyczynić się do mniejszych lub większych problemów, natomiast obrabiarka elektroniczna jest sterowana za pomocą mikrokomputera, który dodatkowo posiada funkcję wykrywania i naprawy ewentualnych błędów.
Niepodważalną zaletą obrabiarek CNC jest także kontrola jakości powstałego wyrobu w zakresie precyzji, dokładności wymiaru oraz zgodności z projektem wstępnym.

elektroniczne obrabiarki cnc

Koła łańcuchowe i ich funkcja

Koła łańcuchowe to elementy konstrukcyjne, które znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach wykorzystywanych w przemyśle. Pod względem budowy przypominają wieniec, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do łańcucha, z którym docelowo współpracują.

Koła łańcuchowe zostały stworzone przede wszystkim po to, by dopełnić pracę łańcuchów drabinkowych i stanowią one integralną część przekładni łańcuchowej. Są to elementy wymagające precyzyjnego wykonania na etapie tworzenia – rozwiązanie to umożliwia prawidłową pracę przekładni łańcuchowej, której działanie polega na tym, że zęby kół łańcuchowych zazębiają się z poszczególnymi ogniwami łańcucha, przesuwają się i tworzą napęd.

Zamontowane w przekładniach koła łańcuchowe spełniają wiele funkcji – służą do przenoszenia mocy, również w sytuacjach, gdy osie znajdują się w znacznych odległościach, a także stanowią środek napędu w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach przemysłowych, motocyklach, a nawet popularnych rowerach.

Każde koło łańcuchowe wyposażone jest w zęby, ich ilość nie może być mniejsza niż dziewiętnaście i nie powinna przekraczać stu pięćdziesięciu. Poszczególne zęby powinny być dokładnie wycięte i obrobione.

Koła łańcuchowe wykonywane są ze specjalnej stali, odpornej na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Narzędziem, które umożliwia odpowiednie wykonanie kół łańcuchowych jest obróbka CNC. Należy podkreślić, że każde urządzenie wymaga stosowania odpowiednich elementów konstrukcyjnych, również przedmiotowych kół zębatych. Optymalnie dobrane koło zębate łagodzi ewentualne uderzenia lub gwałtowne szarpnięcia, a tym samym w znaczny sposób poprawia jakość działania danego urządzenia lub sprzętu.

Nowoczesne obrabiarki CNC umożliwiają precyzyjne przygotowanie kół zębatych, zgodnie z parametrami określonymi przed obróbką. Niepodważalny jest fakt, że nowoczesne technologie to rozwiązania wydajne i efektowne, dzięki którym w stosunkowo krótkim czasie można uzyskać wysokiej jakości rozwiązania, pozbawione błędów oraz ewentualnych niedoskonałości w zakresie właściwości fizycznych.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz