Samochód ciężarowy do 3 5 tony, a odliczenie vat 2017

W obecnej ustawie dotyczącej VAT, samochody ciężarowe nie są jednoznacznie zdefiniowane. Istnieją jedynie wskazania do odliczenia 100% vat-u od pojazdu, przez co właśnie umownie określa się pojazd ciężarowy.

Samochód ciężarowy od którego możemy odliczyć VAT jest więc samochodem o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, ale również i pojazdy przeznaczone do przewozu co najmniej dziesięciu osób wraz z kierowcą, a także samochody których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów poza działalnością gospodarczą oraz samochody osobowe z jednym rzędem siedzeń w kabinie, których nadwozie przeznaczone jest do przewozu ładunków. Takie pojazdy określa się poprzez dodatkowe badania techniczne oraz odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu.

W podatku dochodowym za samochód ciężarowy uznaje się pojazdy o masie przekraczającej 3,5 tony, istnieją również wyjątki samochodów o mniejszej masie, a należą do nich:

  • samochody, które posiadają jeden rząd siedzeń, oddzielony przegrodą od części pojazdu przeznaczonej do transportu towarów.
  • samochody posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń oraz nadwoziem przeznaczonym do przewozu towarów .

Pojazdy takie wymagają dodatkowego badania technicznego oraz dowodu rejestracyjnego z odpowiednią adnotacją.

W rozliczeniach podatkowych i dochodowych w podobny sposób do samochodów ciężarowych traktowane są też pojazdy specjalne, do których można zaliczyć maszyny takie jak koparki, żurawie, podnośniki czy też agregaty elektryczne i spawalnicze.

Szukając samochodu ciężarowego, warto zajrzeć do aukcje.efl.com.pl , gdzie można znaleźć aukcje poleasingowe. Uważam, że jest to naprawdę dobry sposób na korzystny zakup samochodu ciężarowego, a także innego sprzętu. Dokładne opisy sprawiają, iż możesz być pewnym licytowanego produktu.

Materiał opracowany we współpracy z Aukcje.efl.com.pl.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz