Złoto inwestycyjne definicja

Czym jest złoto inwestycyjne? Co go różni od „zwykłego” złota? Czy wartość sztabek lub monet bulionowych może być jedynie sentymentalna, tak jak ma to miejsce w przypadku niektórych pamiątek pozostawionych przez członków rodziny?

Złoto inwestycyjne – definicja

Złoto inwestycyjne jest instrumentem finansowym opierającym się o kurs złota lub złotem w formie fizycznej. Instrumenty finansowe to kontrakty terminowe zawarte na złoto lub fundusze, których celem jest inwestowanie w złoto. Ich plus to niezbyt wysoki koszt transakcyjny. Natomiast ich wadą są koszty zarządzania (oprócz futures), których nie ponosi się w przypadku złota fizycznego. W naszym kraju fundusze inwestycyjne nie mogą nabywać złota w formie fizycznej, dlatego muszą wybierać złoto maksymalnie podobne do fizycznego.

Występują także spółki w postaci kopalni złota. Ich wartość zmienia się w zależności od ceny złota. Jednak w sytuacji jego niskiego kursu może dojść do upadku kopalni lub drastycznego spadku ich wartości. GDX jest najpotężniejszym funduszem inwestycyjnym na kopalnie złota. Zakup akcji GDX jest dobrą propozycją dla spekulantów, gdyż ich kursy podlegają znacznie większym wahaniom niż wartość samego kruszcu.  

Złoto fizyczne to monety lub sztabki. Jego największym walorem jest względnie trwała wartość, na którą nie mają bardzo dużego wpływu katastrofalne wypadki w postaci m.in. wojen lub ruiny pieniądza papierowego. Ich minusy to stosunkowo łatwa możliwość kradzieży oraz wysokie koszty przetrzymywania. W przypadku posiadania złota fizycznego istotne jest to, aby o tym fakcie wiedziało jak najmniej osób.

Czym odznacza się złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne, tak jak pozostałe aktywa finansowe, znajduje się na giełdzie i podlega bańkom inwestycyjnym, spekulacjom, załamaniom ekonomicznym, a także okresom różnej zmienności. Ma ono jednak cechę unikalną, która jest związana z tym, że w krótkim terminie nie ma możliwości znacznego poszerzenia jego podaży. Wynika ona z ograniczonych możliwości kopalni złota. To sprawia, że złoto bywa nazywane „walutą bez banku centralnego”.

złoto inwestycyjne

Kto sprzedaje złoto inwestycyjne?

W Polsce legalnie złoto fizyczne mogą zbywać banki, a także firmy, które mogą funkcjonować jako kantory. Z tego powodu należy najpierw dobrze sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo sprzedające złoto ma odpowiednią zgodę.

Od czego zależy zysk dotyczący inwestowania w złoto?

Wartość złota zależy od tego, jaki w danej chwili występuje stosunek popytu do podaży. W przeszłości złoto miało najwyższe kursy, gdy występowały:

niestabilności polityczne oraz rynkowe,
hiperinflacje,
dynamiczne wzrosty inflacji,
wojny. 

Podstawowy minus złota inwestycyjnego (tak jak i innych inwestycji) to zdanie się na cierpliwość inwestorów. Źle reagują oni na znaczne korekty oraz długofalowe tendencje wzrostowe. Za doskonałe przykłady mogą tu posłużyć lata 2013 i 2015. Wówczas detaliczne fundusze złota (m.in. ETF GLD) straciły miliardy dolarów. W roku 2013 cena złota spadła o 25,2%, natomiast akcje wzrosły o 24,9%. Dla inwestorów korzystna jest sytuacja, gdy np. przy 20% spadku złota akcje maleją o 40%. Jednak w przeciwnym wypadku inwestorzy rezygnują.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz