Chcesz zacząć oszczędzać? Pomyśl o koncie oszczędnościowym

Coraz większe grono Polaków przekonuje się do odkładania środków. Zwiększa się bowiem świadomość tego, jak ważne jest budowanie tzw. poduszki finansowej. Najprostszym sposobem do tego, by zacząć gromadzić kapitał jest konto oszczędnościowe. Sprawdź, jakie wybrać.

Statystyki pokazują, że nawet 33% Polaków decyduje konta oszczędnościowe pozwalające gromadzić wolne środki. To spory wynik, biorąc pod uwagę fakt, że tego typu produkty bankowe nie są najwyżej oprocentowane. Niemniej jednak mają wiele zalet, które decydują o ich przewadze, m.in. nad lokatami.

Konto oszczędnościowe dobre na początek

Konto oszczędnościowe to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z gromadzeniem kapitału. Warto bowiem mieć świadomość, że do otworzyć rachunek może każdy – bez względu na to, jak dużo pieniędzy posiada. To spora przewaga nad lokatami, które wymagają minimalnego / maksymalnego depozytu.

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Wybór konta oszczędnościowego nie powinien być przypadkowy. Trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które decydują o atrakcyjności konkretnego produktu bankowego.

  • Oprocentowanie

Oprocentowanie jest parametrem, który realnie przekłada się na wypracowany zysk. Im jest ono większe, tym więcej można zarobić. Przykładem może być wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe ZOŚKA Pro dostępne w ofercie Idea Banku – do 2,25% (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska-pro).

Warto jednak pamiętać, że wartość oprocentowania podawana jest w skali roku.

  • Kapitalizacja odsetek

Wybierając konto oszczędnościowe, warto zwrócić uwagę na kapitalizację odsetek. Zwykle spotykana jest dzienna oraz miesięczna kapitalizacja odsetek. W tym pierwszym przypadku można liczyć na większe zyski w ciągu miesiąca – z uwagi na tzw. procent składany. Doliczane odsetki na koniec dnia zwiększają kapitał, dzięki czemu kolejnego dnia odsetki liczone są od większej kwoty.

  • Progi kwotowe

Zdarza się, że oprocentowanie rachunków oszczędnościowych zmienia się wraz z przekroczeniem konkretnych progów kwotowych. W zależności od oferty konkretnego banku, oprocentowanie może maleć lub rosnąć.

Chcesz oszczędzać na emeryturę? Wybierz konto oszczędnościowe IKE

Decydując się na oszczędzanie z myślą o emeryturze, warto rozważyć założenie konta IKE. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć podatku od zysków kapitałowych (po spełnieniu określonych warunków zawartych w ustawie).

Ile można zyskać? W przypadku konta oszczędnościowego – rachunku IKE w ofercie Idea Banku można zyskać nawet do 3% w skali roku (źródło: https://www.ideabank.pl/rachunek-ike).

Zanim zdecydujesz się na otwarcie konkretnego rachunku oszczędnościowego, porównaj dostępne oferty. Wybór – nawet w ramach tego samego banku – jest ogromny, o czym świadczy ranking dostępny na https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych. Konta oszczędnościowe różnią się wieloma parametrami, decydującymi o atrakcyjności konkretnego rozwiązania.

Materiał partnera

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz