Kobieta szef – bać się czy nie?

Wypowiedź: Ilona Adamska, redaktor naczelna magazynów Law Business Quality oraz Imperium Kobiet

W świecie, w którym biznes przez długi czas był zdominowany przez mężczyzn coraz częściej słyszy się o tym, że kobiety obejmują stanowiska kierownicze czy decydują się na otwarcie własnej działalności. Jakim szefem jest kobieta?

- Coraz więcej kobiet obejmuje stanowiska kierownicze, coraz więcej kobiet piastuje wysokie stanowiska w firmach, czy spółkach. Modny stał się również trend zakładania różnych klubów biznesowych dla kobiet i generalnie fajnych, ciekawych inicjatyw dla kobiet – mówi newsrm.tv Ilona Adamska, redaktor naczelna magazynów Law Business Quality oraz Imperium Kobiet.

Czym kobieta szef różni się od mężczyzny szefa? Kobieta szef ma do perfekcji opanowaną wielozadaniowość i podzielność uwagi. Zadaniem mężczyzny jest przede wszystkim praca, natomiast od kobiety oczekuje się, że poza karierą zawodową będzie się opiekować dziećmi oraz będzie wykonywała obowiązki domowe jak chociażby gotowanie obiadów. Dzięki temu, że potrafi połączyć życie prywatne z pracą, potrafi lepiej zaplanować działania na dany dzień. Kobieta różni się też podejściem do pracowników – jest bardziej empatyczna dzięki czemu łatwiej jej rozumieć podwładnych, jest dobra w rozwiązywaniu konfliktów. Jednak nie zawsze jest to plus, ponieważ czasem ciężej niż mężczyźnie przychodzi jej powiedzenie czegoś, co mogłoby kogoś urazić, przez co kobiety są w pewnym stopniu utożsamiane z takim miękkim stylem rządzenia.

Wciąż zdarza się, że w relacjach biznesowych kobiety nie są traktowane poważnie. Mężczyźni często nie widzą w nich partnerów biznesowych i zastanawiają się raczej nad tym jak się umówić z taką kobietą szefem prywatnie. – Zdarzały się takie sytuacje, że przychodziłam na spotkanie i miałam wrażenie, że nie jestem traktowana poważnie. Dopiero jak pokazałam, że jestem przygotowana na spotkanie, ludzie zaczynają rozumieć, że nie przyszła tutaj jakaś trzpiotka, pani, która ma zamiar flirtować i cedzić miłe słowa, tylko osoba, która jest profesjonalistą i wie co robi – mówi Ilona Adamska.

Jednak koniec końców, nie można generalizować. Jak zauważa Ilona Adamska, o tym, jakim szefem jesteśmy nie decyduje płeć. Decyduje nasz charakter, wykształcenie, a nawet sam zespół, którym kierujemy.  

Źródło: newsrm.tv

 

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz