Lenovo Yoga – podpowiadamy, który laptop wybrać

Umożliwienie wykorzystania smukłych laptopów na cztery różne sposoby - właśnie tym kieruje się firma Lenovo przygotowując swoje urządzenia z serii Yoga. Obecnie występują one w kilku odmianach, my na tapetę wzięliśmy dwie z nich: Yoga 700 i 900.

Z założenia oba urządzenia przygotowane zostały do tego samego. Gwarantują bowiem szerokie możliwości dostosowania układu swojej obudowy, dzięki czemu możemy pracować na nich w standardowym trybie laptopa, ale również w trybie podstawki, tabletu i namiotu. Pierwszą różnicą dzielącą urządzenia jest fakt, iż model 900 wyposażony został w ekran o przekątnej 13,3 cali, a Yoga 700 w 14 cali. Kolejne dysproporcje odkryjemy dopiero wtedy, gdy przyjrzymy się ich podzespołom.

Różnice subtelne, acz widoczne

Pierwszą kwestią, która rzuca się w oczy są obsługiwane przez oba laptopy rozdzielczości. Miłośnikom najwyższych doznań wizualnych z pewnością polecić można najmocniejszą konfigurację laptopa Yoga 900. Obsługuje ona bowiem rozdzielczość QHD+ (3200x1800), podczas gdy model 700 może pochwalić się wyłącznie matrycą o rozdzielczości Full HD (1920x1080). Oczywiście nie wszystkim taka różnica musi przeszkadzać, jednak warto rozważyć tę kwestię podczas dokonywania ostatecznego wyboru.

13-calowa Yoga 900 ze swoim konkurentem wygrywa również w kategorii obsługiwanych dysków twardych. Oba laptopy korzystają z urządzeń typu SSD, jednak na większą pojemność możemy liczyć w przypadku tego o wyższej numeracji (512 GB przy 256 GB w Yoga 700). Dwukrotna przewaga dotyczy również pamięci RAM. Najmocniejsza konfiguracja Yoga 900 obsługuje do 16 GB DDR3L, podczas gdy Yoga 700 wyłącznie do 8 GB.

Jedyna kategoria, w której Lenovo Yoga 700 może pochwalić się lepszymi osiągami dotyczy wykorzystywanej karty graficznej. Wyłącznie ten laptop występuje bowiem na rynku w konfiguracji z jednostką dedykowaną. Jest to Nvidia GeForce 940M, która została wyposażona w 2 GB pamięci DDR3. Gwarantuje osiągi na przyzwoitym poziomie, pozwalające na obsługę niewymagających gier komputerowych.

Jeżeli chodzi o procesory, oba laptopy korzystają z układów Intel Core i7 oraz i5 szóstej generacji (najczęściej spotykane są i5-6200U oraz i7-6500U). Są to urządzenia o niskim poborze energii, które odpowiadają profilowi sprzętu, zapewniając stabilne działanie.

Szata zdobi laptopa

Oba przedstawione urządzenia urzekają sposobem, w jaki zostały wykonane. Wykorzystują one plastik i aluminium (w przypadku Yoga 900 producent zdecydował się również na zamontowanie metalowych zawiasów), jednak prezentują się naprawdę okazale. Ich wytrzymałość i odporność na odgięcia czy zabrudzenia również stoi na zadowalającym poziomie.

Seria Yoga ma przede wszystkim dobrze wyglądać, a także gwarantować osiągi na zadowalającym poziomie, wystarczającym do obsługi podstawowych programów multimedialnych i niektórych mało wymagających gier komputerowych. Decydując się na jeden z dwóch przedstawionych modeli, należy zastanowić się, jakim dokładnie budżetem dysponujemy i czy warto dopłacać do nieco lepszych podzespołów.

Lenovo Yoga 900 kosztuje przeważnie od 4500 do 6500 złotych (Yoga 700 o około 1500 złotych mniej). W zamian natomiast otrzymujemy lepszą matrycę, a także pojemniejszy dysk twardy. Tańszy model może jednak pochwalić się dedykowaną kartą graficzną – pojawia się ona oczywiście w jedynie najdroższych, rzadziej spotykanych konfiguracjach.

Materiał partnera

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz