Najważniejsze parametry akumulatorów samochodowych

Aby akumulatory samochodowe mogły funkcjonować rzeczywiście prawidłowo, muszą one znajdować się w stanie pełnego naładowania. Jeśli dopuścimy do jego całkowitego rozładowania, to znacznie zmniejszymy jego żywotność oraz ograniczymy skuteczność działania.

Zdaniem specjalistów, pierwszy akumulator jaki został włożony do samochodu przez producenta może być używany przez około 5 lat; po tym czasie pojawia się konieczność jego regularnej wymiany. Do najważniejszych, dostępnych na rynku typów akumulatorów należą akumulatory 16 voltowe. Są one zbudowane z 6 połączonych ze sobą ogniw, które składają się z kolei z płyt ujemnych i dodatnich.

Są one ułożone w elektrolicie kwasu siarkowego; przyjmowanie i oddawanie ładunków elektrycznych zachodzi tutaj poprzez reakcję chemiczną wywoływaną w czasie stykania się płyt z elektrolitami. Kwas siarkowy w pewien sposób wsiąka w takie płyty, przez co podczas oddawania ładunków elektrolit staje się coraz rzadszy.

Wybór akumulatora powinien być ściśle związany z parametrami naszego samochodu

Ładowanie akumulatora polega w zasadzie na wyrzuceniu kwasu do elektrolitu. Aby wybrać idealny akumulator, należy zwracać uwagę przede wszystkim na pojemność naszego silnika. Siła akumulatora oznaczana jest symbolem ah – mierzy się ją w amperogodzinach. Nie może ona być zbyt mała, bowiem wówczas akumulator nie będzie odpowiednio zasilał naszego silnika.

Akumulator samochodowy

Z drugiej strony siła nie może być zbyt duża, bowiem wówczas z ładowaniem akumulatora nie poradzi sobie alternator; warto pamiętać, że wielu producentów samochodów podaje użytkownikom liczne zalecenia co do wyboru odpowiedniego akumulatora. Jest to bardzo ważna decyzja, zatem czasami warto skorzystać przy tym z porady doświadczonego mechanika.

Kup akumulator zgodny z wytycznymi producenta samochodu

Czasami okazuje się, że osoby takie na bazie własnego doświadczenia proponują nam zupełnie inne rozwiązania niż te, które wymienione są w katalogach. Nieco inaczej do tej kwestii powinni podchodzić posiadacze samochodów z silnikiem diesla; tutaj należy zwracać uwagę przede wszystkim na pojemność. Jest to kluczowa kwestia, bowiem jeśli jest ona zbyt mała, to akumulator zwyczajnie nie będzie w stanie poradzić sobie z rozruchem silnika.

Dobry akumulator należy kupować w sprawdzonych źródłach; lepiej od razu zrezygnować z zakupów w najróżniejszych marketach. Nie chodzi tu nawet o marki które są w nich oferowane, ale o warunki, w jakich trzyma się tam takie urządzenia. Nieodpowiedni transport czy też zbyt długi czas, jaki taki akumulator przeleży wcześniej na półce może mieć bardzo zły wpływ na jego jakość.

Na szczęście jednak w Polsce działa wiele sklepów motoryzacyjnych które prowadzą równocześnie własne serwisy - w takich miejscach w większości przypadków będziemy w stanie kupić akumulatory utrzymane w rzeczywiście dobrym stanie.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz